Antika Nedir ?

Antika nedir ? sorusuna verilecek cevap aslında kısa ve özdür. Genel klişe cümle olan şudur “antika 100 seneyi geçmiş ürün ve objelere antika denir”.

Ama antika bu kadar kısa mana verilecek bir ürün yelpazesi değildir. Antika o kadar geniş bir alanı temsil eder ki Sonsuz desek yeridir.

Bunu bizim yaşadığımız tecrübe ile anlatalım ki yazımıza giriş olsun.

Bu anlattığımızı örnekler üzerinden vurgulayalım ki müşterilerimiz de anlasın. Antikanın 100 senesi 200 senesi olmaz.

Önümüze bir antikacı profili koyalım bu profil 80 yaşında ve 50 senedir antika işi ile uğraşıyor olsun. Hemen söyleyelim hala antika konusunda bilmediği bir çok şey vardır.

Tamam bu antikacı antika hakkında çok şey biliyordur bunu kimse inkar edemez. Fakat bu kadar tecrübe ile de olsa hala çok şey bilmemektedir. Başta söylemek istediğimiz antika sonsuzdur bunun içindir.

Antika eşya iki türlüdür ya alan kişiye çok para kazandırır yada zarar ettirir.

Diyelim ki ev adresine gittik ve bize gösterilen antika eşyayı aldık buradan kar amacımız var ve kafamızda şu fiyata satabilirim diye düşüne biliriz.

Ama sonuçta zarar etme ihtimalimiz veya az bir kâra satma ihtimalimiz var. Ama diğer bir ihtimal de büyük kâr elde edebiliriz.

Nasıl Antika Bulunur ?.

Fransada pazar gezerken bir bakır sahan aldık 3 adet sahanı cûzi bir fiyata aldık. Bunları ülkemize getirdik hala farkında değiliz çünkü üzeri kirli idi. Dükkanda otururken yıkamak istedik ve yıkadık birde gördük ki o bakır sahanlar tombak çıktı.

izmir antika alanlar

izmir antika alanlar

Bu normal de bir antikacının başına gelebilecek nadir olaylardandır.

Bunun içindir ki antikacının hayalide hep bu türde antikalar almaktır. Antika mobilya nasıl anlaşılır.

Antika mobilya üzerinde ki işleme oyma ve mobilyanın imalatı ile değişiklik gösterir. Çünkü yüz seneyi aşmış bir mobilya vidasız ve geçme üzerine imal edilir.

ve sonrasında eğer ustası popüler bir usta ise üzerinde etiketi olur bu da mobilyanın imzalı olması demektir ki antika mobilyanızın değerini artırır.

Diğer bir üründe porselendir. Porselen çeşitli markalar ile üretilse de köklü markaların porselenleri hep değerinde satılır.

Bunun sebebi de porselenlerin el işçiliği ile üretilmesidir. Bu markalardan bir kaç tanesini yazalım Limoges, Herend, Mayzen, paris porselen  gibi bir çok marka mevcuttur.

Antika sadece mobilya ve porselen objeler üzerinden değerlendiremeyiz. Resim, tablo, porselen, mekanik, gramofon, plak, halı, kilim, saat, heykel, kılıç, kama, hat yazı, ferman, icazet, kitap, cam levha, gümüş, bez, elbise ve buna benzer bir çok ürün antikadır.

Size en son bir şey söyleyelim ” Antika işi gerçekten çok heyecanlı bir iştir” 😀

Antika Nedir ?

× Whatsapp İletişim